Η Καρδιά Του Ερασιτέχνη ΠΓΣΣ-Εδώ Γεννιέται Το Αύριο: Ποδόσφαιρο - Πόλο - Τζούντο

Λεκάκης Ανδρέας | 29/04/2017

του Ανδρέα Λεκάκη

Συνεχείς επιτυχίες για τις ακαδημίες ποδοσφαίρου
Πρωτιές σχεδόν σε όλες τις ηλικιακές κατηγορίες πανηγύρισαν οι ακαδημίες του Πανιωνίου στο ποδόσφαιρο τις προηγούμενες ημέρες, αφού οι ομάδες του Ιστορικού που πήραν μέρος στα διάφορα τουρνουά που έλαβαν χώρα ανά την Ελλάδα, είχαν εξαιρετική παρουσία και έδειξαν για μία ακόμη φορά ότι το μέλλον προδιαγράφεται λαμπρό.
Ξεκινάμε με τους πολύ μικρούς ποδοσφαιριστές της Κ9, οι οποίοι κατέκτησαν αήττητοι το τουρνουά στο Σοφικό. Με προπονητή τον Γιάννη Βλάχο, οι “κυανέρυθροι” είχαν απολογισμό 8 νίκες και μία ισοπαλία στα 9 παιχνίδια που έδωσαν και πήραν έτσι την πρώτη θέση. Η Κ12 πανηγύρισε δύο επιτυχίες μέσα σε διάστημα πέντε ημερών, αφού η ομάδα του Χάρη Κάλφα πήρε την πρωτιά στο τουρνουά Respect Cup στην κατηγορία 2005, τερματίζοντας στην κορυφή του ομίλου της και νικώντας σε ημιτελικό και τελικό στα πλέι οφ, ενώ στη συνέχεια κατέκτησε και το Πασχαλινό Τουρνουά Φιλίας του Αστέρα Βάρης, επικρατώντας στον τελικό απέναντι στον Ατρόμητο.
Ακόμη, η Κ13 γύρισε κι αυτή με την κούπα από τα Μάλια, κερδίζοντας αήττητη το τουρνουά που διεξήχθη εκεί, ενώ στη Χαλκίδα είχαμε διπλή επιτυχία για τον Πανιώνιο! Η Κ15, με προπονητή τον Μπάμπη Σαϊπά, νίκησε με 2-0 την Αγία Παρασκευή και κατέκτησε χωρίς ήττα το τουρνουά στο οποίο πήρε μέρος, την ώρα που τα προτζούνιορ του Κώστα Γιαννάκα πανηγύρισαν κι αυτά την πρώτη θέση στο δικό τους τουρνουά, σημειώνοντας 4 νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια, με τις δύο ομάδες να γιορτάζουν παρέα μέσα στον αγωνιστικό χώρο τις επιτυχίες τους.
Τέλος, αξίζει να σημειωθεί πως η Κ14 του Πανιωνίου πήρε την 5η θέση στο τουρνουά Nike Cup. Η ομάδα του Κώστα Ζαλάβρα σημείωσε 2 νίκες, μία ισοπαλία και μία ήττα στα 4 παιχνίδια που έδωσε και για ένα γκολ παθητικό δεν κατάφερε να μπει στην τετράδα.

Μένει στην Α1
ο Ιστορικός στο πόλο
Την παραμονή της στην Α1 κατηγορία γιορτάζει εδώ και λίγες ημέρες η ομάδα πόλο του Πανιωνίου, μιας και αναδείχθηκε νικήτρια στη σειρά των αγώνων κόντρα στον ΝΟ Πατρών, για τα πλέι άουτ της φετινής σεζόν. Η σειρά κρινόταν στις τρεις νίκες, με τα αποτελέσματα της κανονικής διάρκειας όμως να μεταφέρονται στα πλέι άουτ και με τις δύο ομάδες να έχουν νικήσει η μία την άλλη από μία φορά στην κανονική περίοδο, Πανιώνιος και ΝΟ Πατρών έψαχναν δύο νίκες για να πανηγυρίσουν την παραμονή στην κατηγορία.
Αυτές τις βρήκαν οι “κυανέρυθροι”, οι οποίοι στο πρώτο παιχνίδι επικράτησαν των αντιπάλων τους με σκορ 9-7 στο κολυμβητήριο της Νέας Σμύρνης και πήγαν στη συνέχεια στο “Α. Πεπανός” για να πάρουν μία ακόμη νίκη. Στο κολυμβητήριο της Πάτρας, η ομάδα του Κώστα Δήμου νίκησε ξανά, αυτή τη φορά με 8-7 και εξασφάλισε την παραμονή της στην Α1, ρίχνοντας παράλληλα τον ΝΟ Πατρών στην Α2. Δίχως αμφιβολία, μια πολύ μεγάλη επιτυχία για την ομάδα πόλο του Ιστορικού, η οποία κόντρα στις τόσες δυσκολίες κέρδισε πανάξια την παρουσία της στην κορυφαία κατηγορία της ελληνικής υδατοσφαίρισης και την επόμενη χρονιά.

Ένα αργυρό ο Πανιώνιος
στο τουρνουά τζούντο
“Olympus Cup”
Δε σταματάει να προσφέρει χαρές στην οικογένεια του Πανιωνίου το τμήμα τζούντο του συλλόγου, αφού σε ένα ακόμη τουρνουά οι “κυανέρυθροι” κατάφεραν να φύγουν με μια σημαντική διάκριση. Συγκεκριμένα, ο Ιστορικός πήρε μέρος στο 14ο διεθνές τουρνουά “Olympus Cup”, που διεξήχθη στο Λιτόχωρο Πιερίας το Σαββατοκύριακο 8-9 Απριλίου, κατεβάζοντας τρεις αθλητές και κερδίζοντας ένα μετάλλιο.
Ο Αλέξανδρος Κατσούλης ήταν αυτός που κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στην κατηγορία Παίδων Β-55kg, ενώ οι άλλοι δύο αθλητές του Πανιωνίου που πήραν μέρος, ο Θάνος Αρβανίτης και ο Παναγιώτης Καστρινέλης, κατέλαβαν την 5η θέση. Πολλά συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά!